Jak poprawić wokal podczas imprez karaoke

Przyzwyczajenia które rujnują Twój wokal podczas imprez karaoke

Rolą wokalisty w zespole jest zapewnienie więzi słuchaczy z muzyką. Niektórzy wokaliści w drastyczny sposób potrafią obniżyć poziom swojego występu, za sprawą złej techniki posługiwania się mikrofonem. Czy popełniasz może któreś z tych wykroczeń, torturując technologię, której zadaniem jest przekazać piękno Twojego głosu? Poniżej znajdują się najpopularniejsze błędy jakie popełniają wokaliści podczas występów według sweetwater.com.

Zjadanie mikrofonu

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zakrywanie mikrofonu

Jak zmienić mikrofon kierunkowy w wielokierunkowy? Odpowiedź: Zatykając kanały z tyłu kapsuły. Jest to najmniej pożądaną sytuacją podczas występów na żywo. Sprawia to że mikrofon staję się wielokierunkowy co jest najkrótszą droga do uzyskania sprzężeń które potrafią zepsuć występ. Co gorsze wokal będzie obarczony niepożądanymi efektami rujnującymi Twój występ.

Oddalanie i nakierowanie mikrofonu

Ilekroć dźwiękowiec widzi bezsensowne oddalanie, czy nakierowanie mikrofonu na klatkę piersiową, to za każdym razem przeżywa stres. A przecież posługiwanie się mikrofonem nie wymaga jakiejś wybitnej wiedzy technicznej – wystarczy skierować go na swoje usta. Gdyby mikrofon był latarką, to powinien wówczas oświetlać Twój uśmiech. Kierowanie mikrofonu gdziekolwiek indziej powoduje zbieranie dźwięków z otoczenia, jak również zwiększa szanse na powstanie sprzężenia. Nie ma również najmniejszego powodu do zbytniego oddalania mikrofonu od ust przy głośniejszych partiach. Ruchy kilkucentymetrowe są zupełnie wystarczające, natomiast większe powodują słyszalne zaniki głośności, jak również zmieniają brzmienie wokalu.

Wychodzenie przed front nagłośnienia

Zapamiętaj, gdzie znajdują się główne zestawy nagłośniające i poprowadź sobie między nimi w wyobraźni linię. Tej linii nie należy przekraczać, bo czają się za nimi demony sprzężeń, rujnujące Twój koncert i słuch publiczności. Pamiętaj, że sprzężenie powstaje w wyniku zebrania dźwięków z nagłośnienia i ponownego wysłania ich do tych samych głośników. Jeśli przekroczysz linię z wyobraźni, to wystąpienie sprzężeń będzie bardzo prawdopodobne. Pamiętaj również żeby nie opuszczać mikrofonu grilem/kapsułą do dołu, gdzie znajdują się monitory odsłuchowe gdyż to może spowodować ryzyko sprzężeń na samej estradzie.

Oto kilka rzeczy, jakich absolutnie nie powinieneś robić, jeśli chcesz mieć wspaniale brzmiący wokal na koncercie. Jeśli stwierdziłeś, że popełniasz takie błędy, to spróbuj je w skuteczny sposób wyeliminować. Zarówno Tobie, jak i realizatorowi zależy na udanym koncercie.

Tekst powstał na podstawie oryginalnego żródła: sweetwater.com